5 Mayıs 2017 Cuma

Meksika / Playa del Carmen.......

Playa del Carmen, Meksika'nın Quintana eyaletinde Karayip Denizli kıyısında bulunan, eskiden  ufak bir balıkçı kasabası iken şimdilerde küçük bir şehir havasında olan bir yer.

Playa del Carmen'deki sahil kenarında olan otelimizde İlkgünün yorgunluğunu atıp dinlendikten sonraki gün; otele ait tur operatörünün müşterileri için hazırladıkları ücretsiz tura katıldık.


 

İlk gittiğimiz yer Matis mecevher firmsının satış yeri oldu. Binanın üzerindeki yazılardan "İstanbul Kuşadası" yazısını görünce hem şaşırdık hem de çok sevindik. İçerideki görevlilerden biri Türkçe konuştuğumuzu duyunca oranın sahibi Jack Kohen beyle birlikte yanımıza geldiler. Biraz Türkiye biraz Meksika sohbeti yaptık. Uzak diyarda,  memleketinden biriyle karşılaşmakta bir başka haz veriyor insana. Muhteşem bir mağaza ve cok nezih insanlar. Gurur duyduk. Yolunuz düşerse kacırmayın.

 
     
İkinci gittiğimiz yer Meksika'nın meşur içkisi olan tekilanın satış yeriydi.

 

Tekila içkisi, resimde  görülen Agave bitki kökünün özünden elde ediliyor. Yeşil yapraklı olan  bu bitki kök olgunlaşınca yapraklar maviye dönüşüyor. (Kök olgunlaşmasını en az on yılda tamamlıyor)

 
Meksika'nın efsane içkisi olarak bilinen Tekila ismini de Meksika'nın küçük bir kasabasından almış. Burada hem sunum yapılıyor hem de nasıl içilir diye bilgilendirme yapılıyor.

 
Önemli tekila markası olan "Olmeca" dır. İsmini büyük maya tanrısından alır. Şişelerin üstünde de resmi vardır.

 
Buraya kadar gidip de bu kareye girmemek olmazdı:)O günkü turun son saatlerini Playa del Carmen de çarşı dükkan sokak gezerek tamamladık. O kadar renkli bir ülke ki nereyi çekeceğimi şaşırdım desem abartmamış olurum İnanın.


 


 

 

 

 

 
Deniz kenarında olan bu heykel; rüzgarın taşıdığı bir erkekle, suyun taşıdığı bir kadın tasvir ediliyor.

 

Maya direk dansı. Eskiden Maya yerlilerinin kuraklığı önlesin diye yaptıkları dans. Şimdilerde UNESCO tarafından kültür mirası kapsamında korunuyormuş.
 

 
Kökleri havada olan ağaçlar iki yıldan beri olan bir düzenlemeymiş.

 
Puro sarım dükkanı.


 

 
"Frida Kahlo"
Merih'ciğim (Merih'in Atmosferi) blogunun sahibesi güzel arkadaşım daha önce ki postumda bıraktığın yorumda Frida Kahlo'nun yaşamımdan çok etkilendiğini yazmıştın (Benim gibi) o gün yolculuk nedeniyle çok modumda değildim sana fazla yazamamıştım.
Şunu demek istiyorum senin blogda ilk resmini gördüğüm anda bizim "Frida Kahlo" muz demiştim. Yanılmamışım değilmi?

 

 


 
Meksika / Nachos
Olmazsa olmazı:)


Not: çok önceden hazırladığım Meksika'yla ilgili yazı ve fotoğraflarımı kullandığım programda meydana gelen bir hata yüzünden (büyük ihtimal benden kaynaklanmış olabilir de) anca yayınladım. Bir sonra ki yazımda da Coba ve Tulum dan bahsedeceğim bir aksilik olmazsa:))


12 yorum:

 1. Tatlım balım oraların güzelliği ne öyle nasıl farklı ortamlar üstelik tertemiz Dünya ne küçük değilmi ülkenden birine rastlamak heyecan verici ayy eşinle hatıra fotoğraflarınız da şahaneee sizi turist ömerler siziii:)) öptümm çokk.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :))) son sözlerine çok güldüm, tatlı kadın.
   Ben de seni çok öptüm.

   Sil
 2. Renkli bir yaşam ve güzel sarmaşıklar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem de ne renkli yaşam Sevgili Burcu.
   Sevgiler.

   Sil
 3. Her kare başka güzel, bayıldım :) Oturduğunuz taburelere de çok güldüm :) Ve evet,bence de Merih'e dediğinde haklıymışsın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene sevindim, teşekkür ederim. Önce bir ters oturduk o çok komikti tabi ki onu koyamadım:))
   Bakalım Merih nasıl karşılayacak:)
   Sevgiler.

   Sil
 4. Harika bir gezgin belgeseli olmuş yine,emeğine sağlık,harika,fotoğraflar çekmişsin.Tangalı fotona ne güldüm ya...
  Çok şirinsin.
  Gelelim "Frida'ya çok etklendiğim birine benzetilmek,hele de böyle,bir yeteneğe çok mutlu oldum,teşekkür ederim.Handan'da teyyid ettiğine göre tamamdır;AŞK gelsin herkesin yüreğine,o zaman mutlu son olsun tek farkla, her zaman.T E K İ L A A A...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kalbini sevdiğim,arkadaşlarım.

   Sil
  2. Aşık Veysel Dedemizin dediği gibi "Bende ki bu aşk olmazsa....."
   Bu güzellikleri bu dostlukları görürmüydü hissedermişsin bu yürek.:)
   Oh be sen de okey dedin:) Tekilalar benden olsun güzel yürekli arkadaşlar.
   Çok öptüm.

   Sil
 5. Derin bir iç geçirdim arkadaşım:))
  Ne kadar güzel yerler deniz kenarında ki heykeller kökü dışarı da ağaçlar ve tekilanın olması için 10 yıl kökün oluşum zamanı çok ilginç.Fotoğrafınız çok tatlı bir anı.
  Teşekkürler harika bir yayın daha olmuş:).

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel gözlemlemişsin kareleri:)
   Çok sevindim Sevgili Hatice yüreğine sağlık.
   Sevgiler.

   Sil