25 Ocak 2015 Pazar

Zonguldak.........

Sevgili blog arkadaşlarım!

Bir yakınımın ani ölümü nedeniyle Zonguldak'ta bulunmaktayım.

Takriben 10 gündür sizlere ulaşamamanın huzursuzluğunu yaşadım. Birinci nedenim yukarda bahsettiğim üzücü durum, ikincisi ise sayfama bir türlü erişemememdi. Neden, niçin onu da anlıyamadım. Tabi hemen panik halde Kanada'da yaşayan kızıma durumu bildirdim sağ olsun en kısa zamanda hatayı giderdi.

Zonguldak'da 10 gün kalıp da bu şehirden bahsetmemek olmaz.

Zonguldak, Karadeniz'e batı ve kuzeyden kıyısı olan bir ildir.

Zonguldak, maden ocaklarının çokluğu ve zengin kömür kaynaklarından dolayı Türkiye'nin taş kömür yatağıdır.

Zonguldak engebeli bir yapıya sahip. Düz alanları fazla olmamasından olsa gerek evlerin çoğunluğu tepelere yapılmıştır. Hatta bir söylentiye göre çok eskiden postacıların sürgün yeriymiş Zonguldak. Söylenti doğrumu espirimi bilemem, eğer doğruysa da vay halineymiş postacıların.
Zonguldak'ın büyük bir bölümü de ormanlarla kaplıdır. Yeşili çok olan bir ildir. Denizi hırçın olsada doğası harika.

Zonguldak'ın denizi, doğası güzel ama havası çok kötü resmen zehir soluyorsun, kömür tozlarını havada yağıyor gibi hissediyorsun. Kömür tozlarının çevreye verdiği kirlilik binaların ve etrafın boyalarında bariz şekilde belli oluyor. Bu isin verdiği kirliliğe rağmen gittiğim tüm evlerin içleri pırıl pırıl tertemiz ben burada yaşıyan tüm hanımları kutluyor ( bu il de yaşayan iki kardeşim var) işleri çok zor kolaylıklar diliyorum.

Zonguldak - Kömür- Maden Ocakları! tahmin edebiliyorum sizlerin de benim gibi düşündüğünüzü ve bu ocaklarda hayatını kaybeden tüm insanlara rahmet diliyor, işine devam eden insanlara da sağlıklı, güven veren bir ortamda çalışmalarını umut ediyorum.

Bu şehir'den sizlere selam ve sevgilerimi yolluyorum.
Kömür karası,yürek yarası olmasın.
İnsanlar zehir soluyor.
Hava kirliliğine rağmen sebzeler çok taze ve canlı. (Yağlı marulu harika)

Şair ne demiş? Ağır, ağır çıkacaksın bu merdivenleri:)
(Postacının halini düşünün artık)
Martıları ve çıklıklarını çok severim. (Kızımın kuşları:)