28 Mayıs 2017 Pazar

Bahçede hummalı çalışma var...........

Çok büyük bir bahçe olmasada bu aylarda günün büyük bir bölümü bahçeyle uğraşmakla geçiyor. Daha evin içinin düzenini tam kurmadan önce bahçe düzenini kurmaya uğraşıyoruz. İki yıldır aşağıda gördüğünüz gibi ekim yapacağımız alanları bölüm bölüm hazırlıyoruz. Bu şekilde sulama, gübreleme ve de etrafında dolaşma daha rahat oluyor. Kanada'da görmüştük çok mantıklı gelmişti bize. 


 
Bahçenin ekime hazırlanmış hali. İşte ben bu halini çok severim boş toprakta saatlerce oturabilir ve  üzerinde kısa bir süreliğine yatabilirim de.(Tabi gübre koymadan önce :))

 
Fideler ekime hazır hale geldi. Fidelerin bir kısmını bir önceki yıldan elde ettiğim tohumdan yetiştirdim. Bahçede ekim sulama işi eşime, çiçek böcek işi de bana ait :)

  
Ekimden bir müddet sonra altları çapalanıp dolduruldu. Yanlara sulama arkı açıldı. Destek çubukları dikilip iple bağlandı.


 
Kasım ayında evde filizlenen sarımsakları bir köşeye ekmiştim. 


 
Begonvil bu sene yine kurumuş. Alttan yeni filiz vermeye başladı çıkacak, dal büyüyünceye kadar bu takıları taşıyacak.


  
Rüzgarın kırdığı kaktüs dalı arapsaçının bulunduğu yere düşmüş. Arapsaçı kısa sürede sarıp sarmalamış kıyamadım ayırmaya:)


 
"Gülü seven dikenine katlanır" misali bende dikenlerine rağmen kaktüsleri çok seviyorum.


 
Normalde beyaz sardunya. Baktım pembe olmaya başladı çiçekleri, inceleyince anladım ki nar ağacının çiçeklerini kıskanmış :) tozlaşma yolu ile renk değiştirebiliyormuş sardunya.


 
Geçen yıldan kalan limon yanında yeni açmış limon çiçeği. İzlemek çok hoşuma gidiyor koparmaya kıyamıyorum.


 
Nar çiçeğinin güzelliğini anlatmaya gerek yok:)


 
Komşumdan gelen yenidünya meyvesi. Evde bulamayınca kapıya aşmış.:) 


Bizim bahçeden çalışmalar şimdilik bu kadar. Gönüllere huzur veren bir hafta olsun.