13 Şubat 2015 Cuma

Altınoluk....

Altınoluk Kaz (İda) dağları eteğinde oksijeni oldukca bol ve pırıl pırıl denizi olan bir yerdir.
Altınoluk aynı zamanda çok şiddetli yağmur alan da bir yer, yağmurun çok şiddetli olmasının nedeni de dağların denize dik olmasından kaynaklanıyormuş. Hani bir söz vardır "yerle gök birleşti" aynen öyle bir durum yaşanıyor yağmur yağdığı zaman.

Altınoluk'ta zaman zaman su baskınları olabiliyor bizde hem evi hemde bahçeyi kontrol amaçlı geldik. İyiki de gelmişiz çatı katında akmalar olmuş, evi havalandırıp bahçedeki ağaçların da budamasını yaptırdık.

Burası çok soğuk olan bir yer olmadığı için kışlığa dönerken saksı çiçeklerimi korumaya almamıştım birkaç gün önce aşırı soğuklar ve akabinde don yapmış limon ağacımdaki limonlar ve çiçeklerin çoğunluğu özellikle sardunyalar buz kesmiş. Çok üzüldüm ama yapacak birşey yok.

İkigündür aşırı yağış ve fırtına göz açtırmıyor bir ara biraz hafifleyince eşimle birlikde sahile yürüdük dalgalar ürpertiyciydi. Birkaç fotoğraf çekip yağmura yakalanmadan eve döndük.

Kışlığa dönerken arkada bıraktıklarım diye bir post yayınlamıştım oradaki kedilerden bahsetmiştim. Hiç ortalarda yoklardı biraz araştıdım sığınacak bir ev bulmuşlar ona da çok sevindim.
Altınoluk'tan selam ve sevgilerimi yolluyorum.

Bahçe kapısı açınca bizi karşılıyan don'dan etkilenmemiş tek çiçegim.
Fırtınaya karşı koyup ayakda kalmayı başaran taş heykelimiz.
(Kanada yerlilerinin simgesi haline gelen ve "inukshuk" adı verilen taş heykeli)
Fırtına ve dalgaların sahil kenarından söküp aldığı bu güzelim ağaç !
Deniz mavisi yok olmuş. Gök yüzü gri deniz gri. .
Deniz çamaşır yıkamış köpüğünüde dışarı atmiş:))
Ev'den kuş bakışı. Nihayet denizle gök yüzünün mavisi yakaladım.
İçim açıldı.