12 Şubat 2017 Pazar

Kanada'nın Calgary şehrinde yaşam

Bu yazımda Kanada ve şu an bulunduğum şehir "Calgary" den bahsetmek istiyorum.

Calgary Kanada'nın on eyaletinden biri olan Alberta'ya bağlı 1 milyon 300 bin nüfusu olan bir şehir.

Bir petrol şehri olup, birkaç yıldan beri de dünyanın en temiz seçilen şehridir.


 


Şehir merkezini baz almazsak evlerin çoğunluğu Bahçeli ve müstakildir.  Evlerin  bahçe duvarlarının tahta çitlerle çevrilmiş.  Beton  duvar çirkinliğinin olmaması da ayrı bir güzellik sergiliyor.

Dünyanın bir çok ülkesinden gelen insanlarla komşuluk ve arkadaşlık yapıp kültürlerini paylaşmanın güzelliğini yaşıyorsun bu ülkede.

Burada insanlar rahat, hoşgörülü, yardım sever ve son derece saygılılar. Kısaca demek gerekirse özel yaşam alanına çok saygı gösterip aynı saygıyıda karşıdan beklerler. 

Bu ülkede en çok dikkatimi çeken şeylerden biri de  kütüphanelerin çok olması ve her yaşa hizmet vermesi.

Çetin geçen kış şartlarında insanların yaşamını kolaylaştırmak için şehir merkezinde iş yeri ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu büyük binalar blok blok cam koridorlarla birbirine geçişi sağlanmış. 


 

Bu binalara girmek için18 giriş kapısı hiç dışarı çıkmadan binadan binaya geçmek içinde 62 cam koridor bulunmakta.

Doğa, hayvan ve insanın sevgisinin  içiçe yaşanandığı bu ülkede; kedi ve köpek  dışında hiçbir hayvanın doğal yaşamına dokunulmadığı gibi beraber yaşananın kolaylıkları sunulmuş. Burada sokak da kedi ve köpek sahipsiz göremezsiniz varsa da evden kaçmıştır. Halkı o konuda çok duyarlı hemen ilgili birimlere telefon ederler. Gelen görevli hayvanı ailesini bulup teslim eder. Aile uyarılır bir daha olmasın diye de hatrı sayılır bir fatura ödetilir. Benim dalgınlığım yüzünden böyle bir şey yaşadığımız için durumu çok iyi bilenlerdenim. (Kaybedipte bulmak var ya ) diye blogum da yazmıştım.     

Trafik kuralları burada çok iyi işlemekte ışık olmayan yerlerde öncelik yayalara verilmiştir. Kaldırımdan aşağıya adımını attığın an arabalar en az on metrede duruyor Karşı kaldırıma çıktığına emin olduktan sonra hareket ediyorlar. Burada yaya olmanın keyifini yaşıyorsun. Alışık olmadığımızdan olsa gerek eşim de bende utanıyoruz onlar bekliyor diye :)  Klaksiyon çok ama çok mecbur olmadıkça kullanılmıyor.

Kanada mutfağının çok çeşitli yemekleri yok. En popüler yemeklerinden biri Poutine diye bilinen bir çeşit patates kızarması. Patatesin üzerine dökülen et suyu sosu ve  yöresel peynir rendesiyle sunulan bir atıştırmalık. Daha çok uzak doğu mutfağı yaygın.

Şu an bulunduğum şehir (Calgary) de ekonomik kriz olsolmasına rağmen yaşam standartları yinede yüksek diyebilirim.  Emlak  fiyatları çok yüksek. Doğalgaz ve benzin ucuz.

Burada çocuklar hariç her yaş kendine iş bulabiliyor. Emekli olup da tekrar çalışıyor insanlar. Gönüllü çalışan kesim de oldukça yüksek.


 
               Emekli olduktan sonra ikinci işini yapan bu sevimli insanlar Calgary hava alınınca indiğinizde hoşgeldiniz nasıl yardımcı olabiliriz 

Bu şehirde etkenlikler hiç bitmez. Ama burayı en özel kılan etkinliklerin başında dünyanın en büyük açık hava şovu kovboy kültürünü yaşatan "Calgary Stampede"  gelir.

 

1912 yılından beri kovboy ruhunu yaşatır Rodeo şov.

 

Kar şehri Calgary'den selam ve sevgiler olsun siz güzel dostlara.