5 Ekim 2014 Pazar

Fıkra gibi......

Seneler önce tanık olduğum iki olayı anımsadıkca hep gülerim gülerkende hep şöyle düşünürüm, sokakya ve ya herhangi bir yerde deli birine denk geldiğimizde hemen yanımızdakine deliye bak deriz acaba deli bize baktığında ne der veya deli deliye ne der?

Şehrimizin çok tanınan ve de çok sevilen iki delisi vardı. İkisinin de adı Mehmet idi ama birisi elinde dosyalar, boynunda düdük, arabalara geç, dur işaretleriyle aklı sıra trafiği idare ederdi. Şehrin şoförleri alışık olduğundan trafik de aksama olmazdı sorun şehre yeni gelen şoförler veya transit geçen kamyon şoförleri Trafik Mehmet' i çözene kadar bir aksama olur sonra devam ederlerdi. O da zaten bu durumdan çok hoşnut olurdu çünkü kendisini dinleyen birilerini yakalamış oluyordu.

İkinci delimiz Mehmet' in görevi bando takımını idare etmekti. O zamanlar askeri bando takımı milli bayramlarda ve cuma günleri bayrak töreni için yürüdüğünde Mehmet onlara eşlik eder ara ara da komut vererek askerlerin yanın da yürürdü. (0 zamanlar dediğim 1983 yılı )

Şimdi fıkra gibi dediğim olay iki Mehmet arasında geçiyor. Bir pazar günü erken uyanıp keyfi yapayım düşüncesiyle balkona çıktım etraf sesiz trafik varla yok arası derken iki Mehmet'i gördüm yolun karşısın da kapışıyorlar bando Mehmet elinde bir taşla trafik levhasına taşla vuruyor Trafik Mehmet 'de ona yapma diyor gitmeye başlıyor diğeri tekrar taşla vuruyor bir kaçkez aynı durum olunca en sonunda Trafik Mehmet koşturarak geldi. Mehmeti sarsarak "sen deli misin" niye böyle yapıyorsun dediği anda benim onları gülerek izlediğimi görünce çekip gittiler. Arkalarından gülerken de düşündüm, onların kafasındaki deli tanımı ne acaba.

İkinci olay iki çöpçü arasında geçiyor. Çalıştığım dönemde çok erken işe giderdim o saatlerde bir çöpçüler sokakda olurdu bir de ben. Sabahları ilk görüp günaydın dediğim çöpçü arkadaşlar birgün kapışmaya başladılar. Biri yerden bir şey alıp evirip çevirdikden sonra cebine koydu diğeri nedir diye sordu o da cevap vermeyince kızıp sen "çöpçü müsün" ne her gördüğünü alıp cebine atıyorsun dedi ve işlerine devam ettiler. Bu olaya da çok gülmüş ve aynı zamanda da düşünmüşümdür.

Bayram günü bu fıkra gibi olayları sizlerle paylaşıp sizlerin gülümsemelerine eşlik etmek istedim. Ve aynı zamanda da hepinizin bayramını en samimi duygularımla kutlar sevgilerimi iletirim.