5 Mayıs 2017 Cuma

Meksika / Playa del Carmen.......

Playa del Carmen, Meksika'nın Quintana eyaletinde Karayip Denizli kıyısında bulunan, eskiden  ufak bir balıkçı kasabası iken şimdilerde küçük bir şehir havasında olan bir yer.

Playa del Carmen'deki sahil kenarında olan otelimizde İlkgünün yorgunluğunu atıp dinlendikten sonraki gün; otele ait tur operatörünün müşterileri için hazırladıkları ücretsiz tura katıldık.


 

İlk gittiğimiz yer Matis mecevher firmsının satış yeri oldu. Binanın üzerindeki yazılardan "İstanbul Kuşadası" yazısını görünce hem şaşırdık hem de çok sevindik. İçerideki görevlilerden biri Türkçe konuştuğumuzu duyunca oranın sahibi Jack Kohen beyle birlikte yanımıza geldiler. Biraz Türkiye biraz Meksika sohbeti yaptık. Uzak diyarda,  memleketinden biriyle karşılaşmakta bir başka haz veriyor insana. Muhteşem bir mağaza ve cok nezih insanlar. Gurur duyduk. Yolunuz düşerse kacırmayın.

 
     
İkinci gittiğimiz yer Meksika'nın meşur içkisi olan tekilanın satış yeriydi.

 

Tekila içkisi, resimde  görülen Agave bitki kökünün özünden elde ediliyor. Yeşil yapraklı olan  bu bitki kök olgunlaşınca yapraklar maviye dönüşüyor. (Kök olgunlaşmasını en az on yılda tamamlıyor)

 
Meksika'nın efsane içkisi olarak bilinen Tekila ismini de Meksika'nın küçük bir kasabasından almış. Burada hem sunum yapılıyor hem de nasıl içilir diye bilgilendirme yapılıyor.

 
Önemli tekila markası olan "Olmeca" dır. İsmini büyük maya tanrısından alır. Şişelerin üstünde de resmi vardır.

 
Buraya kadar gidip de bu kareye girmemek olmazdı:)O günkü turun son saatlerini Playa del Carmen de çarşı dükkan sokak gezerek tamamladık. O kadar renkli bir ülke ki nereyi çekeceğimi şaşırdım desem abartmamış olurum İnanın.


 


 

 

 

 

 
Deniz kenarında olan bu heykel; rüzgarın taşıdığı bir erkekle, suyun taşıdığı bir kadın tasvir ediliyor.

 

Maya direk dansı. Eskiden Maya yerlilerinin kuraklığı önlesin diye yaptıkları dans. Şimdilerde UNESCO tarafından kültür mirası kapsamında korunuyormuş.
 

 
Kökleri havada olan ağaçlar iki yıldan beri olan bir düzenlemeymiş.

 
Puro sarım dükkanı.


 

 
"Frida Kahlo"
Merih'ciğim (Merih'in Atmosferi) blogunun sahibesi güzel arkadaşım daha önce ki postumda bıraktığın yorumda Frida Kahlo'nun yaşamımdan çok etkilendiğini yazmıştın (Benim gibi) o gün yolculuk nedeniyle çok modumda değildim sana fazla yazamamıştım.
Şunu demek istiyorum senin blogda ilk resmini gördüğüm anda bizim "Frida Kahlo" muz demiştim. Yanılmamışım değilmi?

 

 


 
Meksika / Nachos
Olmazsa olmazı:)


Not: çok önceden hazırladığım Meksika'yla ilgili yazı ve fotoğraflarımı kullandığım programda meydana gelen bir hata yüzünden (büyük ihtimal benden kaynaklanmış olabilir de) anca yayınladım. Bir sonra ki yazımda da Coba ve Tulum dan bahsedeceğim bir aksilik olmazsa:))