21 Ekim 2015 Çarşamba

Yuvarlama Teneke Siyah Zeytin.....

Ağaçtan topladığımız, veya pazardan aldığımız zeytinlerden sağlıklı siyah zeytin yapabiliriz. Şimdi tam evde zeytin yapma zamanı.

Düşünün kendi yaptığınız zeytinleri yemenin keyfini. Helede zeytin yapımında yapılan hilleleri duyduktan sonra. (Büyük firmalar için bir şey diyemem)

Uzun senelerden beri siyah zeytinimi hep kendim yaparım, yapımıda çok kolay yalnız biraz sabırla beklemek gerekiyor enaz 6 7 ay kadar.

İnsan kendi yapınca hem süreçten, hem de malzemeden emin oluyor. ( yapım süresi kısa tutulup çeşitli kimyasallarla hızlandırılıyor maalisef ki)

Kısaca tarifi şöyle:

5 kğ lık laklı teneke kutu (3 kğ. Zeytin alıyor)

3 çorba kaşığı kaya tuzu

1 çay bardağı sıvı yağ ( içine biraz zeytin yağı karıştırıyorum) tercih sizin.

1/2 çay bardağı üzüm sirkesi

3 - 4 adet defne yaprağı

Ağaçtan veya pazardan aldığınız ( ben bahçeden topladım) zeytinlerin yaralı bereli olanları ayıklayıp yıkadıktan sonra suyunu alması için bir bez üzerinde kurutun.

Kuruyan zeytinleri tenekenin içine doldurup ( çok da doldurmayın zeytinler teneke içinde rahat çevrilsinler) üzerine defne yaprağı, tuz,sirke,yağ konup ağzını kapağıyla sıkıca kapatın.

Bundan sonra tenekeyi sık sık çevirin serin bir yerde saklayın Temmuz Ağustoz aylarında açıp içinden biraz çıkarıp bir gece açıkda bekletip sonra yıkayıp yağlayıp afiyetle tüketin.

Tenekeden alınca zeytinler kararmamış olabilirler üzülmeyin açıkda bekletip havayla temas edince hemen renkleri koyulaşacaktır.

Tenekenin ağzını sıkı kapatıp tekrar yerine kaldırın. Tenekeyi sallamayı (yuvarlamayı) unutmayın.

Önemli:

Teneke alırken içinin laklı ve kapağının siboblu olmasına dikkat edin.

Tenekeyi sık sık yuvarlayınki zeytini her tarafı tuzu emsin zeytin küflenmesin.

Yapmak istiyenlere kolay gelsin.

Kapağın siboplu olması çok önemli içinde biriken gazı dışarı atmasını sağlıyor.