11 Ocak 2017 Çarşamba

Sedir ağacında somon gril......

Somon balığının faydalarını hepimiz biliriz ama en önemlisi de  taşıdığı omega-3 asitleri ve protein değerleri açısından diğer balıklara göre daha faydalı olmasıdır.

Soğuk denizlerin balığıdır bizim ülkemizin denizlerinde yetişmez,  Norveç gibi soğuk ülkelerden ithal edilen bir balıktır.

Soğuk su balığı olduğu için de çok yağlı bir balıktır. Bu balığın fırınlanmış veya ızgara edilerek tüketilmesin de fayda vardır.

Aynı zamandada kalp ve damar sağlığının dostudur.

Nedense buraya her geldiğimde somon balığını sedir ağacında pişirerek yemeği alışkanlık haline getirdik. Balığı aldığımızda yanında ağacın satılıyor olması işimizi kolaylaştırıyor. 

Ama şu da bir gerçek ki sedir ağacının somana kattığı aromatik kokusu yabana atılır gibi değil, farklı bir lezzet farklı bir tat oluşturuyor.

Kısaca yapılışını  anlatayım belki denemek isteyeniniz olur.

Sedir ağacı plakasını birgün önceden her tarafı suda kalacak şekilde bir kap içinde bekletin.

 
Somon balığını biraz zeytin yağı, tuz, karabiber, limon suyu ve biberiye veya kekikle marine edip yarım saat bekletin.

 

Mangalınızı yaktıktan sonra ıslanmış tahtayı ateşin üstüne koyun ve üzerine balığınızı yerleştirin. Takriben yarım saat içinde balığınız pişmiş olacaktır. Bizim grilimiz gazla çalışıyor ve üstü kapaklı. Sizinkinde kapak yoksa üstünü kapatacak bir kapak olursa kendi buğusunda kurumadan daha güzel pişer.


 

 

Ocağın karla kaplanmış halini çok sevdim :) sanki ben çok üşüdüm der gibi bakıyor:))) 


Not: Balığın derisini pişirmeden önce soymayın, deride bulunan omega-3 asitleri pişirme sırasında balığı geçiyor.