27 Ekim 2014 Pazartesi

Karışık turşu...

Nohutun, kurufasülyenin, tarhananın yanında olmazsa olmazı, tabi bir de evde yapılıyorsa tadına doyum olmaz.

Ekim ayı sonu benim turşu kurma zamanımdır, neden ekim ayı derseniz içine koyacağım lahanın biraz soğuk yemesi gerekiyor ki tadı güzel olsun.

Turşu yapmak kolay gözüksede telaşesi çok oluyor, turşuyu hazırlarken en önemli şey suyunun hazırlanmasıdır.

Turşunun güzel olup bozulmaması için, sebzelerin taze olması ve içine koyacağımız kavanozun çok iyi steril edilmesi gerekir.

Evet bu kadar laftan sonra nasıl hazıladığımı anatayım.

Malzemeler:

Sayacağım sebzeler 1 kğ hesabı ile iki büyük kavonoza yeterli oluyor. Sebzeler havuç, patlıcan, yeşil biber, kırmızı biber, kornişon salatalık, domates (hafif pembeleşmiş) orta büyüklükde bir adet lahana,yarım kğ küçük yeşil acı biber, beş baş sarmısak, üzerine koymak için maydanoz ve kereviz sapları, birkaç tane karabiber,bir yemek kaşığı hardal tohumu, biryemek kaşığı kişniş tohumu ve iki yemek kaşığı nohut.

SUyu hazrlamak için :

Bir litre suya iki yemek kaşığı kaya tuzu, bir yemek kaşığı sirke, bir çay kaşığı şeker.hesabıyla hazırlanır . Yukarıda verdiğim malzemeye beş litre su yeterli oluyor. Önce suyu tuzla kaynatıp soğumaya bırakın, soğuyan suya şeker ve sirkeyi ilave edin.

Sebzeleri yıkayıp süzdürdükden sonra istediğiniz büyüklükde doğrayın (patlıcanların acı suyunu akıtın) bir kova içine sebzeleri koyup üzerine hazırladığınız suyu döküp bir saat beklettikden sonra kavanoza önce nohut sonra karışık sebzeleri aralarına sarmısak koyarak yerleştirip üzerine baharat tohumlarını koyup kovadaki suyu üzerine doldurp kereviz saplarından kapak yapıp kapağını sıkıca kapatıp karanlık serin bir yere kaldırın, takkriben dört hafta sonra yemeğe hazır olur.(ara ara kontrol edin suyu azalmış ise kovadan kalan suyu ilave edin)

Not: Turşunun üstüne ağırlık olarak asla taş koymayın zira tuzlu su taşı eritiyor cam tabak veya kapaksız kavanoz koyabilirsiniz.

Afiyet olsun.