30 Temmuz 2014 Çarşamba

Küçük dost.........


Bu dost kızımın köpeği, adı Paşa, Minyatür Schnauzer cinsi. Kendi küçük ama dostluğu çok büyük.

10 yaşında. 8 haftalıkken aldı kızım. Bildiğiniz kola kutusundan ufaktı.

Biz valizleri geçen hafta çıkardık, erkenden yavaş yavaş hazırlanalım dedik. Gideceğimizi anladı üç gün yemek yemedi, karşımıza geçip iç çekip durdu. Ağlattı bizi. Ben köpeklerin daha doğrusu tüm hayvanların insanları anladığına inanıyorum.

Hüznümüzü gören kızım son dakika süprizi yapıp bizimle gelmeye karar verdiğinde ve biz de geleceğiz dediğinde (ne kadar sevindiğimi anlatamam) inanırmısınız Paşanın neşesi anında yerine geldi. O iştahla yemek yemeye başladı ama şimdi de biz günlük yemeğinden fazlasini veremiyoruz, kilosunun artmaması gerekiyor yoksa biletini iptal edebilirler.

Aklınızda olsun her hava yolunun kilo sınırı farklı kabin içi yolculukta, seneden seneye de değişebiliyor. Bu ilk gelişi değil ama yine herşey değişmiş. Taşıma çantası ebatına kadar.

Kargo kısmı farklı, daha rahat bilet bulmak, ağırlıkta sorun değil.

Bazı hava yolları yanınızda kabinde evcil hayvan olduğunda onu carry on çantanız olarak sayabiliyor yanınızda yolculuk ettiği için (Delta mesela).

Bazı hava yolları daha anlayışlı (mesela KLM). El çantası, carry on çantanız ve hayvan dostunuz geçebiliyorsunuz (unutmadan köpeğinizin kabin içi onaylanmış çantada taşınması gerekiyor. Yine hava yolundan hava yoluna büyüklüğü değişiyor)

Aşılar ve mikroçip gibi detayları var. Ama zaten onlar zamanında yapıldığı için oların derdine düşmedik. Bir tek cuma günü veterinerinde kontrolunden geçirip uçuş kağıdı alacağız o kadar (bu kontrolünde uçmadan 10 gun icinde yapılması gerekiyor -  veterinerinin tatilde olmaması da ayrı bir şans bu yaz günü, kızım bilet almadan telefonla konustuğumuzda uçmak için testleri, aşıları, mikroçip i tamam, sadece son kontrol var dedi.)

Paşaya bilet almakta biraz zorlandık son dakika olduğu için (aktarmalarla birlikte her 4 uçakta da kabin içinde tek köpeğe izin veriyorlar bize söylenen)

Neyse... Yine de şans ondan yana oldu 5 gün sonra son anda rezervasyonu kabul oldu.

Evet ben bu dosta çok bağlanmışım bunu anladım. Biz nereye o oraya.Not: Bu yazıyı belki bir gün birlerinin işine yarar diye hazırladım.

Sevgiyle kalın
Yastıksız uyumuyor Pasa oğlum
Bu uzanmasına bayılıyorum