18 Ekim 2014 Cumartesi

Kudret Narı hakkında......

Bahçe ve balkonlarda büyük saksılar içine ekilerek rahatlıkla yetiştirilebilinen sarmaşık türü bir bitkidir. Mayıs ayında tohumu dikilip, sonbaharda meyveleri toplanır. Önce yeşil olan meyveler olgunlaştıkca yavaş yavaş önce altın sarısı sonra turuncu renge dönüşür. Bu aşamada toplanan meyveler taze olarak yenildiği gibi (acımsı tadı olabilir) kırmızı olan çekirdekleri ayıklanıp meyvesi ezilerek bal veya zeytin yağında bekletilerek yenilir.

Ben bala karıştırıp yemeği daha çok sevdim. Nasıl hazırladığımı kısaca anlatayım, belki sizlerde denemek istersiniz.

Bir adet orta boy meyvenin yıkamadan ıslak bir bezle tozu alınıp içinin kırmızı çekirdekleri ayıklanıp ufak ufak doğranır.Orta büyüklükde bir kavanoza konup üzerine yarım kğ. Bal konulup kapağı sıkıca kapatılır. Işık almayan serin bir yerde takriben 25-30 gün bekletilir. Bu süre içinde meyve önce sulanır daha sonra yavaş yavaş katılaşır. Bu aşama da karışımın yeme zamanının geldiğini gösterir.

Sabahları aç karnına bir çay kaşığı tüketilmesi öneriliyor.

İyi bir mide dostu olduğunu söylüyebilirim.

Gönlünüzce bir hafta sonu geçirmenizi diliyorum.

 

 

 

4 yorum:

 1. Bahçemde güzel bir sarmaşığın eksikliğini duyuyordum. ''Ne olabilir?'' diye düşünürken bana yardımcı oldun. Teşekkürler:) Sanırım pazarda fidelerini bulabilirim.

  YanıtlayınSil
 2. Ben teşekkür ederim. Ayrıca yardımcı olduğumu duymak beni ço mutlu ediyor. Sarmaşığın güzel bahçenize çok yakışacaktır. Meyvenin kendi çekirdeğinden yetişiyor,tohumu bende var size nasıl ulaştırabilirmki?

  YanıtlayınSil
 3. adını duymuştum ama kendisini hiç görmemiştim, bizim buralarda da yetişirmi acaba..sevgiler...

  YanıtlayınSil
 4. Bol güneş alıp birde kuytu bir köşe oldumu rahatlıkla yetişir. Benden de sevgiler.

  YanıtlayınSil