25 Ocak 2015 Pazar

Zonguldak.........

Sevgili blog arkadaşlarım!

Bir yakınımın ani ölümü nedeniyle Zonguldak'ta bulunmaktayım.

Takriben 10 gündür sizlere ulaşamamanın huzursuzluğunu yaşadım. Birinci nedenim yukarda bahsettiğim üzücü durum, ikincisi ise sayfama bir türlü erişemememdi. Neden, niçin onu da anlıyamadım. Tabi hemen panik halde Kanada'da yaşayan kızıma durumu bildirdim sağ olsun en kısa zamanda hatayı giderdi.

Zonguldak'da 10 gün kalıp da bu şehirden bahsetmemek olmaz.

Zonguldak, Karadeniz'e batı ve kuzeyden kıyısı olan bir ildir.

Zonguldak, maden ocaklarının çokluğu ve zengin kömür kaynaklarından dolayı Türkiye'nin taş kömür yatağıdır.

Zonguldak engebeli bir yapıya sahip. Düz alanları fazla olmamasından olsa gerek evlerin çoğunluğu tepelere yapılmıştır. Hatta bir söylentiye göre çok eskiden postacıların sürgün yeriymiş Zonguldak. Söylenti doğrumu espirimi bilemem, eğer doğruysa da vay halineymiş postacıların.
Zonguldak'ın büyük bir bölümü de ormanlarla kaplıdır. Yeşili çok olan bir ildir. Denizi hırçın olsada doğası harika.

Zonguldak'ın denizi, doğası güzel ama havası çok kötü resmen zehir soluyorsun, kömür tozlarını havada yağıyor gibi hissediyorsun. Kömür tozlarının çevreye verdiği kirlilik binaların ve etrafın boyalarında bariz şekilde belli oluyor. Bu isin verdiği kirliliğe rağmen gittiğim tüm evlerin içleri pırıl pırıl tertemiz ben burada yaşıyan tüm hanımları kutluyor ( bu il de yaşayan iki kardeşim var) işleri çok zor kolaylıklar diliyorum.

Zonguldak - Kömür- Maden Ocakları! tahmin edebiliyorum sizlerin de benim gibi düşündüğünüzü ve bu ocaklarda hayatını kaybeden tüm insanlara rahmet diliyor, işine devam eden insanlara da sağlıklı, güven veren bir ortamda çalışmalarını umut ediyorum.

Bu şehir'den sizlere selam ve sevgilerimi yolluyorum.
Kömür karası,yürek yarası olmasın.
İnsanlar zehir soluyor.
Hava kirliliğine rağmen sebzeler çok taze ve canlı. (Yağlı marulu harika)

Şair ne demiş? Ağır, ağır çıkacaksın bu merdivenleri:)
(Postacının halini düşünün artık)
Martıları ve çıklıklarını çok severim. (Kızımın kuşları:)


16 yorum:

 1. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. Başın sağolsun allah geride kalanlara uzun ömürler versin çok sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ediyorum. Bendende sevgiler.

   Sil
 3. Başın sağolsun.Allah sabırlar versin...

  YanıtlaSil
 4. Başınız sağolsun sevgili Gezgin Kova. Benim annem Zonguldak'ta doğmuş, büyümüş. Çocukluğumda zaman zaman giderdik. Şimdi kimsemiz kalmadı orada. Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ediyorum. Sizde yarı Zonguldak'lı sayılırsınız:)) bendende sevgiler.

   Sil
 5. Başınız sağ olsun sizlere sabırlar diliyorum... yıllar önce gitmiştim zonguldağa kozluk ta kaldım soğuk bir kış günüydü ..fenere gittim..resimleri görünce tekrar o günlere gittim ..
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Kozlu'da kardeşim oturmuştu bir süre denize kuşbakışı bakan yeşili çok olan yer. Bendende sevgiler.

   Sil
 6. Gezgincim öncelikle başın sağolsun...Ne güzel yerler ben hiç gitmedim...ama zehir solumaları kötü işte..Yok mudur acaba çaresi...Postacılar içinde hakikaten kötü ya..çık çık bitmez merdivenler..Ama kesinlikle hep fit oluyorlarmıştır...O merdivenlere kilomu dayanır :))) sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Güliz Zonguldak' da bazı yerleri bana Ölüdenizi, Datcayı anımsatıyor doğa olarak. Hava kirliliği gerçekden hat safhada ancak doğalgaz kullanımı artarsa belki azalabilir diye düşünüyorum. Sevgiler.

   Sil
 7. Başınız sağ olsun . Mekanı cennet olusun.

  YanıtlaSil
 8. Canım arkadaşım oldukça sayfalarında gezindeikten sonra yayınını buldum yakınına allahtan rahmet diliyorum.
  Zonguldağımı nasıl tespit edip anlatmışın yazdığın her kelimeye katılıyorum malesef her yer merdiven yokuş kömür yüzünden kiri çok olan bir memleket evişini günlük dipten yapsanda ertesi günü hiçç yapmamış gibi oluyor yaşadığım yeri seviyorum ama inan pisliğinden bıktım üstelik rahatsızlığım iş yapmamı engelliyor yapınca eklemlerim şişip hareket kısıtlılığım oluyor o zaman ne merdiven ne yokuş çıkabiliyorum kaldım iki arada bir derede imkanım olsa gideceğim buralardan .....giderim diyorum ama kızım Trabzon da okudu oğlum Samsunda 5 sene oralara gittim geldim en az 2ay bile kaldım ama doğrduğum yer Zonguldak gözümde tüttü :) ama yine de gözüm sıcak temiz şehirlerde oğlum yakında kpss sınavına girecek olaki iyi bir şehirde bir devlet kurumuna yerleşirse o evlenene kadar durmayı düşünüyorum bilmem Bartın ı biliyormusun kızım da orda özel şirkette çalışıyor şirketin misafirhanesinde kaldığı için onunla kalamıyorum ...çokk uzattım değilmi kirden bayırdan erdivenden yazdığın için derdim debreştti :) kocamannn sevgilerimi selamlarımı bıraktım tatlım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun işiniz zor gerçekten çok isli bir şehir ama yinede sağlık önemli oraya geldiğimde hep kardeşime kızarım sen temizlik hastası olmuşsun diye biraz kalıp durumu görünce ona hak verdim, her yerden is yağıyor:) yazın güzel bir şehir ama kışın çekilmez gibi geliyor bana.
   Çok öpüyorum.

   Sil