19 Ağustos 2014 Salı

Bir bilgi....

Bu aktaracağım bilgi domatesle ilgili. Geçen sene sos ve salça yapmak için kapıya gelen satıcıdan kasalarla domates aldım.

Yumurta domates dediğimiz oval domatesten (ben salça ve sos yaparken yumurta domatesle yuvarlak domatesi karışık kullanırım). Kabuklarını soyarken bir tuhaflık hissettim tıpkı salam sosis zarı gibi kalın yani normal domates kabuğu gibi değil ve sosu saatlerce kaynatmama rağmen yumuşamadı.

Nedenini araştırmak istedim en iyi kaynak da pazarcı amca ve teyzeler severim onlarların muhabbetini, bilgileride benim için önemlidir.

Domatesin kabuğunun kalın olması için ilaç kullanıyorlarmış domatesler birbirlerine değip zedelenmesin, verim çok olsun diye.

Gelelim iyi domatesi nasıl anlarız kısmına. O bilgiyede ismini şuan hatırlıyamadığım bir gazeteden kesip sakladıgım yazıdan aktaracagım.

Pırıl pırıl parlayan değil mat renkli domatesler daha doğal tozlaşmanın göstergesi.

İnce kabuklu arada yeşil- kahve izler olan domatesler dalın domatesi sıkıştıdığının ya da bir yere değdiğinin, dolayısıyla doğallığının göstergesi.

Kesip içine baktığınızda sapının içeri doğru ince bir kılcal şeklinde uzanması gerekli. İyi olmayan tohumlardan elde edilen domateslerde bu bölüm odunsu, kalın bir yapıya sahip oluyor.

Kestiğimiz parçada sulu, çekirdekli bölümü arasında boşlukların olmaması ve ters çevirip sıkıldığında kolay kolay dökülmemesi gerekir.

Lezet açısından bu şekildeki domatesler benim favorim.

 

6 yorum:

 1. Bu yararlı bilgiler için teşekkürler. Galiba doğal gıdalar hayal oldu:((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız doğal gıda bulmak günden güne zorlaşıyor. Bizde kenarından köşesinden ne yakalarsak kardır diyoruz. biraz okuyarak, biraz araştırarak, biraz da deneyerek bulduğum bilgileri bloga yazıp paylaşmaya çalışıyorum. Yararlı olduğunu duymam beni çok mutlu etti . Teşekkür ederim. Sevgiler.

   Sil
 2. Kışlık hazırlıklara başlamışken bu bilgiler çok iyi oldu alırken daha dikkatli davranırım bundan sonra birde belki biliyosunuzdur ama domatesin altında ortasında bir kahverengilik vardırya o ne kadar küçük olursa o kadar tazedir derler bende bunu duymuştum güvenilir bir satıcıdan bunuda hatırlatayım istedim sevgiler.

  YanıtlaSil
 3. Sevgili Meltem bende bunu bilmiyordum bundan sonra alırken altına dikkat edeceğim. Ne güzel bildiklerimizi birbirlerimizle paylaşmak. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 4. yumurta domatesleri çok seviyorum ben...
  bu arada bu hayati bilgiler için çok teşekkürler
  sevgiler

  YanıtlaSil
 5. Hoş geldiniz ne iyi ettiniz gelmekle. Bende yumurta domatesi çok kullanırım hem etli hem lezetli ve bir okadarda bereketli. Bendende sevgiler.

  YanıtlaSil