12 Ağustos 2016 Cuma

#BloggerLife2 MİM


Zaman zaman bloglarda mim yazılarıyla karşılaştığımda aklıma hep lise yıllarında yaptığımız anket soruları gelmiştir. O yıllarda (1970) arkadaşlar arasında bir anket defteri furyası vardı, (halada saklarım o defteri) Bu defterde 15 veya 20 soru yazılır sevdiğimiz arkadaşlara cevaplaması için verilirdi. Ha bi de sağ üst köşeye bir vesikalık fotoğrafı yapıştırılırdı. Tabii o sorularla mimlerde sorulan sorularla çokda benzerliği yoktu ama nedense bana hep onu anımsatır.

Bir kaç gün önce blog arkadaşım Sevgili Sade'nin mim yazısını okurken verdiği cevaplar çok hoşuma gitti tam benlik cevaplar diyecektim ki (Sevgili Sade blog ismin gibi verdiğin cevaplarda çok sade ve hoştu) Sade tarafından mimlendiğimi gördüm. Hem sevindim hem de çok şaşırdım, daha doğrusu bu benim ilk mimlenişimdi daha da önemlisi mimlere cevap "yazmak "bana göre değil diye hep düşünürken, şimdi nasıl cevaplıyacağımı düşünmeye başladım.

Başlayalım bakalım.

1- Blogger denilince aklınıza gelen üç şey nedir?

Klasik bir cevap olacak belki, paylaşım gelir aklıma.
Paylaşacağım her neyse kendi yaşamımdan, etraftan gördüklerimin yaşamından, okuduklarımdan vs. Kaynağının doğruluğuna dikkat gelir aklıma.
Paylaşımlarıma sevgi ve samimiyeti katmak gelir aklıma.
Aklımdan hiç gitmiyen birşey de paylaşımlarımda hata yapmamak ama ne kadar dikkat etsem de olacaktır diye düşünür, takip eden dostların beni affedecekleri gelir aklıma.

2- Her temadan (Kişisel, gezi, kozmetik, kitap vs.) yazılarını en çok beğendiğiniz, okumaktan bıkmadığınız bloglardan örnek verin desem?

Örnek verirsem hata yapmış olurum diye düşünüyorum. Sonuçta kişilerin emek ve zaman harcayarak hazırladıkları postlarını saygı ve sevgiyle takip etmeye çalışıyorum. Tabiiki çok merakla postlarını beklediğim arkadaşlar var.

3- Yeni blog yazmaya başlayan arkadaşlara verebileceğiniz öneriler neler?

Ben de çok eski sayılmam blogger olarak kendimden yola çıkarak derim ki yapılan yorumları karşılıksız bırakmayın, sizi ziyarete gelene mutlaka iade-i ziyarete gidin. Yolunuz açık şansınız bol olsun.

4- Hangi ülkede yaşamak isterdin?

Tüm ülkeleri gezip görmek kültürlerini tanımak çok istediğim şeydir ama devamlı yaşamak derseniz; Hani bir söz vardır "Bülbülü altın kafese koymuşlar ah vatanım vah vatanım" demiş. "Umutlarımı " yitirmediğim müddetçe vatanım derim.

Bu mim'e katılmak isteyen arkadaşlar davetlimdir. Etkinliğe katılırken lütfen yukarıdaki resmi kullanmayı unutmayın.

Not: Sevgili Sade mimini kabul ederken en kısa zamanda cevaplarım demiştim ama elimde olmayan nedenlerden dolayı geçiktirdim af-ola.16 yorum:

 1. Hepimizin hayatında bir veya iki "anket defteri" vardır. Gençlik yıllarımızın kaynak defterleri,kişiliğinin kanıtları. Çok benimseyerek doldururdum onları da.Bu mim'i de içtenlikle doldurdum. Ve şimdi zevkle okudum.
  Yürekten sevgilerle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim yazılarınız gibi yorumlarınızda içimi ısıtıyor.
   Güzel dosta selam sevgiler olsun.

   Sil
 2. Daha ilk cevaptan çok yakın buldum cevapları. Blog deyince akla paylaşım gelir tabii ilkten :)

  YanıtlaSil
 3. :) Çok hoş cevaplar olmuş.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 4. Sevgili Gezgin, görünen o ki ikimizde bir ilki yaşamışız :) Cevapların çook güzel ve bence samimi, içten olduğun için sende çok hoşsun. İçten gelen her şey gibi sözlerinde çok güzeldi. Keyifle okudum.
  Eyvallah sevgili blog dostum . Gecikme yok . Olması gereken zamanda ve olması gerektiği gibi olmuştur. Yüreğine sağlık, ellerine sağlık.

  Teşekkür ederim. Sevgi ve selam ile...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel sözlere yürekten teşekkürler.
   Sevgi ve huzur dolu günler dilerim.

   Sil
 5. Samimiyetine güvendiğim canım blogcanım öyle naifsin ki bu verdiğin cevaplarda apaçık belli ❤️Okul yıllarında yapılan anketler hiçç aklıma gelmemişti sen burda hatırlatana kadar evet hepimizin öyle bir defteri vardı hatta arkadaşımız yazacaklarını merakla beklerdik 😃ve benim defterim annemlerde ev taşırken yok oldu :( geçmişe götürdün beni sen hep mimlen kimbilir yazacağın neler var öpüyorum çok sevgi ve selamlarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cansın canansın sen melek gibi Aysel Melike'sin sen seni seviyor çok öpüyorum.

   Sil
 6. Anketler ve masum arkadaşlıklar onları hatırlatı haklısın.

  Geççmişle ilgili masum ne kaldıysa aklımıza gelmesi ne güzel.
  Çok beğendim,heyacanını anlıyorum ben de ilk mimlendim,heyacanlanıyor
  insan ne yazsam...?
  Ama o blog MİMleme işini sen de yapamamışsın zor gerçekten,adil olmak-olmamak arasında gidip gelirim hep böyle durumlar da ben,hakkaniyet açısından...
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim sevgili arkadaşım. Evet haklısın heycan yaptım , duygularımı yazıya dökerken zorlanıyorum:))) masumuyet hayatımızdan hiç eksik olması geçmişdekilerde hiç unutulmasın dileğiyle. Sevgiler

   Sil
 7. Yaa ne güzeldi o anket defterleri saygılı ,samimi , süslerle resimlerle destekli yazılar:))) oyy nostalji oldu.
  İçtenlikle cevaplamışsın yüreğine sağlık. yollarımızı kesiştirenlere selam olsun. Sevgiler canım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzeldi değilmi o dönemler? Ben hala saknlarım bi de hatıra defterim vardır öyle bilirsin o da çok yaygındı:))
   Ben de samimi yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Çokkkk sevgiler.

   Sil
 8. Gerçekten vardı değil mi anket defterleri o da bir dönemmiş hatıralarda kaldı hepsi yazın gayet içten olmuş daha ne olsun önemli olan benimde hiç bilgim olmadan paylaşılan güzellikleri görünce paylaşmak adına girdiğim blog aleminde samimi paylaşımcı tanımadan yakınlık hissettiğim sizler gibi arkadaşlarım olmasından çok memnunum.Hepinizin her isteği gönlünce olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim güzel dileğin için. Ne güzel bildiklerimizi paylaşıp birbirimizden bi şeyler öğrenmek. Yeni bir bilgiyle karşılaşınca o kadar mutlu oluyorumki anlatamam:)) hiç görüşemesekte sıcacık iletişim kurmak çıok güzel çok.
   Sevgilerimle.

   Sil