2 Mart 2017 Perşembe

Cemre ve Grounhog Day (Dağsıçanı Günü)........


Başlığı okuyunca bu da neyin nesi  dediğinizi duyar gibi oldum. Onun için hemen konuya gireyim.

Cemre ve Dağsıçanı günü (Groundhog Day)  her ikisi de yüzyıllar boyunca  farklı kültürlerde de olsa halk tarafından gözlenmiş denenmiş hava tahmini yapılan bir olaydır. Bilimsel bir olgu değildir.

Cemre bizim kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Sözlük anlamı kor halinde ateş.

Kış mevsiminin bitimine doğru yedigün arayla 19-20 Şubat tarihinde havaya,  26-27 Şubat tarihinde suya, 5-6 Şubat tarihinde toprağa düştüğüne inanılan sıcaklık yükselmesidir.

Bir nevi kış mevsiminin son günleri bahar mevsiminin başlangıcı diye kabul görür.

Grounddog Day (Dağsıçanı günü) Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da 2 Şubat günü geleneksel olarak kutlanan bu günün nedeniyse uzun süren kış mevsiminin ne kadar daha süreceğini bir nevi bizdeki gibi baharın gelişini öğrenmek diyebiliriz.

Bugünün hikayesi  yüzyıllardır süregelen Kızılderili efsanesine dayanıyor. 

Her yıl dağsıçanı 2 Şubat'ta toprak altındaki yuvasından çıktığında gölgesini görür hemen yuvasına kaçarsa kışın altı hafta daha süreceğini,  gölgesini görmez etrafta biraz dolaşırsa baharın o yıl erken geleceğine inanılıyor.

Erken veya geç gelen bahar ülkemize ve bütün dünya ülkelerine huzur ve bereket getirsin.

NOT:
ABD bir yönetmen 1993 yılında bu konuyu sinemaya taşımış. "Bugün Aslında Dündü" 1993  yılında sinemalarda gösterilmiş bir komedi filmi. Ben de yeni izledim. Fantastik ve komedi türü güldürürken de düşündüren bir filim. Kısaca konusu: TV. Kanalında hava durumu sunuculuğu yapan birinin, her yıl 2 şubat'ta o ülkenin Punxsutawey kasabasında yapılan Groundhog Day (Dağsıçanı Günü) etkinliklerine istemeyerek katılması ve akabinde yaşanan olaylar anlatılıyor.
       


22 yorum:

 1. O filmi çok severim :)

  YanıtlaSil
 2. Ülkemizin de, dünyanın da huzura, barışa ve berekete ihtiyacı var. Umarım baharla beraber gelir ve hep bizlerle olurlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. inşallah Turta Kokulu Ev'im inşallah.
   Sevgiler.

   Sil
 3. Güzel temennine amin diyorum sevgili Gezgin. Çok hoş bir konuya deyinmişsin. Efsaneyi bilmiyordum, okuyunca çok hoşuma gitti. Zaten belgesellerden bildiğim ve çok sevimli bulduğum dağ sıçanının böyle bir efsaneye konu olması paylaşımını tebessümle okumama neden oldu.
  Geçenlerde paylaştığım SU kitabında da cemre'den çok kısa bahsediliyordu. Aslı eskilerde bu olaya ''imre''denildiğini , zaman içinde dilimize ''cemre'' olarak yerleştiğinden bahsediyordu.

  Bugün de İstanbul' da gri, yağmurlu ama ılık bir hava vardı ki havanın en sevdiğim hali budur. Böyle havalarda yürüyüş yapmak, o kendine has kousunu koklamak inanılmaz keyif verir bana. Bahar yavaştan hissettiriyor kendisini.
  Emeğine sağlık canım. Bahar hoş gelsin ülkemize ve hayatlarımıza.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Sade'cim senin de gönlümü sımsıcacık yapan yorumun benim çok hoşuma gitti yüreğine sağlık. Ne iyi yapmışsın İstanbul'dan bahsetmekle biran kendimi cam kenarında oturmuş yağmurun cama vuruşunu n seyrine daldım:) Buraya geldim geleli yağmur sesine hasret kaldım diyebilirim.
   Hayatınızda güzellikler hiç eksik olmasın güzel yürekli ARZU.

   Sil
 4. Çok ilginç bir bilgi.....

  YanıtlaSil
 5. Gerçekten ilginçmiş. Filmi ilk kez duydum. İzlenecek filmler listeme aldım. Sevgiler...

  YanıtlaSil
 6. Dileğine amin diyorum gezgincim diller farklı olsa da insanların kutlama niyetlerinin aynı olması ortak noktada buluşturuyor .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önemli olan da o değilmidir Nevcihan Hanımcığım.
   Sevgiler.

   Sil
 7. İlk kez duyuyorum . Hepimiz baharı özledik gelsin artık , barış huzur getirsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mevsimler aylar günler çabuk gelip geçiyor Türkan Hanım önemli olan huzurla gelip geçmesi.
   Hilmiye özel alkış buradan gelsin.
   Çok sevgiler.

   Sil
 8. Az kaldı Gezginim,az kaldı huzura ve Bahar kapımız da,en azından benim hayalim böyle.
  Ne güzel değil mi ? Canlı olan her yerde bir öykü ve klavuz olan doğa var,anlayıp koklamak için araştırmak lazım teşekkür ederim başka kültürleri inançları hep merak ederim.
  Bilgilendim bak yine sayende sağol canısı.
  Filimi izleyeceğim gülmek en iyisi.
  "Dağsıcanı gününüz" kutlu olsun diyelim.
  sevgileri-huzuru-sağlığı dileyelim gidelim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah Merih'cim hayaline ben de yürekten katılıyorum:) Benim de merakım çoktur ülkelerin kültürlerine çok da severim bulunduğum ülkenin kültürünü takip etmeye.:)
   dünyanın neresine gidersen git doğası, iklimi, tatları, değişsede insanlarının sevinci hüzünü aynı oluyor. Her neyse konuyu dağıtmıyayım cok öptüm.

   Sil
 9. Her ülkenin kendi coğrafyasına uygun,doğayı yorumlama ve alıp yaşamına koyma ve özümseme yolları var. Ne hoş! Evet bizde Cemre, bir başka yerde Dağ Sıçanı Günü:))Kim bilir başka yerlerde ne ilginç şeyler vardır. Bu arada ben de dağ sıçanı gününe çok yakın bir tarihte doğmuşum:))Ondan mıdır böyle dağı taşı, çiçeği böceği sevip kendimi kırlara atmam?:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İsmet Hanım beni çok güldürdünüz ve düşündürdünüz ben Dağsıçanıyla aynıgün doğmuşum bana ne demeli:)
   Güzel yorum için teşekkür ederim.
   Selam ve sevgiler olsun güzel bahçenin zarif Sahibesine.

   Sil
 10. Boşuna denmiyor çeşitli ülkelerde yaşayanlarla mutlaka kültür farkı oluyor diye en basitinden cemre olayı gibi ama düşünceler aynı aklın yolu bir diyebiliriz sonuçta bahar habercisi:) teşekkürler hayatım bilmediğim bir şeyi sayende duydum eline yüreğine emeğine sağlık.Ama oralarda baharın güzelliğini yansıtan resimlerde görmek isteriz;)mucuksss:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aysel'cim burada bahar biraz geç gelecekmiş Dağsıçanı testi de bunu doğruluyor.
   Anlayacağın kar yağışlı günler çooook.daha önceki yıllardan biliyorum burada ilkbahar ve sonbahar mevsimleri kısa geçişli oluyor ben kısmet olursa Mart sonu döneceğim şans belki kenarından köşesinden yakalarım.
   Çok öptüm güzel arkadaşımı.

   Sil
 11. blogunuzu izlemeye aldım sizide bloguma beklerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayfama renk kattınız teşekkür ederim.
   Sevgiler.

   Sil